Dziś na repertuar Teatru Praska 52 składają się sztuki wystawiane na Scenie Klasycznej, Scenie Familijnej oraz Scenie Gościnnej. W teatrze działa też jedyna w Polsce Krajowa Scena Komedii dell’Arte. Wszystkie razem oferują widzom spotkanie z teatrem reprezentującym szeroko rozumianą komedię. Należy też wspomnieć, że Teatr Praska 52 jest współorganizatorem Dni Komedii dell’Arte oraz Grechuta Festival Kraków.

Teatr dla małych i dużych

Teatr Praska 52 tworzy repertuar tak, by zachęcał on do odwiedzin każdego, bez względu na metrykę. Doskonałą propozycją na spędzanie czasu w rodzinnym gronie jest spektakl „Gino i Suzi” (Scena Familijna) - zabawna komedia o sąsiedzkim życiu w wykonaniu Trupy Komedianty, która rozbawi zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Na starszych widzów przy Praskiej 52 czeka Krajowa Scena Komedii dell’Arte - jedyna taka w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką komediową rodem z szesnastego wieku. Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 oraz Atelier Teatralnego Studio Dono w maju 2016 r.  W jej ramach Działa Trupa Komedianty. Zgodnie z prawidłami XVI-wiecznej, włoskiej komedii – w czasie spektakli aktorzy ukryci są za skórzanym maskami i z niezwykłym kunsztem wciągają widzów w zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji intrygę. Praca Trupy Komedianty oparta jest o canevas, czyli ramowy scenariusz sztuki, który aktorzy podczas prób wypełniają działaniem i tekstem. Wierni szesnastowiecznej sztuce, nie stronią jednak od odniesień do współczesności i refleksji na jej temat co sprawia, że spotkanie z Krajową Sceną Komedii dell’Arte staje się wyjątkowym doświadczeniem!

Kolejna ze scen przy Praskiej 52 – Klasyczna – powstała w 2018 r. jako wspólna inicjatywa Teatru Praska 52 i Krakowskiej Sceny Klasycznej. Dlaczego „klasyczna”? Łacińskie słowo classicus znaczy tyle, co „doskonały”, „wzorowy”. To też odwołanie do arystotelesowskiej zasady mimesis – wiernego odtworzenia natury w sztuce. Czyni ono repertuar Sceny Klasycznej spójnym estetycznie i dopracowanym warsztatowo. Spektakle, które zobaczymy na tej scenie będą zgodne z epoką i miejscem, w których umieścił je autor tekstu. Nie będą jednak nudne! I z pewnością - zgodnie z komediowym duchem górującym nad Praską 52 – rozbawią do łez!

Ostatnia, najmłodsza ze scen Teatru Praska 52 to Scena Gościnna. Rozpoczęła działalność na początku 2019 r. i – jak wskazuje nazwa – jest zarezerwowana dla zespołów, które na zaproszenie teatru wystawiają tu swoje spektakle, ale nie są na stałe związane z TP52. Jednym z nich jest Teatr Plejada ze sztuką „Ostatnia wola Papy”.

Z Kartą Seniora taniej

Seniorów zainteresowanych repertuarem Teatru Praska 52 zachęcamy do zaopatrzenia się w Kartę Seniora Centrum Kultury Podgórza. Z Kartą Seniora CKP bilety na wszystkie spektakle dostępne są w ulgowej cenie. Karta umożliwia też darmowego lub rabatowy wstęp na wiele wydarzeń organizowanych Centrum Kultury Podgórza i jego filie.Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.

Podgórze w Kulturze

Zachęcamy również do zaopatrzenia się w kartę „Podgórze w Kulturze”, z którą otrzymamy rabatowy wstęp na spektakle Teatru Praska 52. Karta uprawnia również do darmowy lub rabatowego wstępu na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza wydarzenia, spektakle, koncerty i imprezy we wszystkich filiach. Karta jest przyznawana na dany rok kulturalny.
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52
Teatr Praska 52

Teatr Praska 52

1 /

Na skróty

Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej.